Pāriet uz galveno saturu
Logo
  • Jaunumi
  • Programma
  • Piedāvājums apkaimēm
  • Kontakti

Nekustamā īpašuma nodokļa reforma – kā izlabot kroplo sistēmu

24. maijs, 2021 pl. 12:18, Nav komentāru

Šodienas apstākļiem neatbilstošais Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) modelis ir izstrādāts 1996./97.gadā, kad Latvijā bija cita kadastrālās vērtēšanas sistēma. 2006.gadā, plānojot ar 2007.gadu ieviest jaunu kadastrālās vērtēšanas sistēmu, kļuva skaidrs, ka 1996./97.gadā izstrādātais NĪN modelis ir nesaderīgs ar jaunieviešamo kadastrālās vērtēšanas modeli. Pēc sabiedrības un mediju saceltās trauksmes, izdevās jaunā kadastrālās vērtēšanas modeļa ieviešanu uz gadu atlikt, un veikt likuma pielāgošanu jaunajai situācijai. Lai novērstu nesamērīgu NĪN pieaugumu, uz 3 gadiem tika ieviests NĪN apmēra pieauguma ierobežojums un noteikts, ka no 2011.gada bāzes likme tiks samazināta līdz 0,4%.

Tomēr pēc Dombrovska valdības priekšlikuma NĪN bāzes likme tika atjaunota iepriekšējā līmenī – 1,5%, to faktiski atgriežot NĪN pozīcijās, kas ir absolūti nesaderīgas ar 2008.gada kadastrālās vērtēšanas modeli. Fakts, ka NĪN mājokļiem tiek atvasināts no īpašuma iespējamās pārdošanas vērtības iedzīvotājiem, kuri neplāno savu mājokli pārdot, bet grib turpināt dzīvot savā mājoklī, ir absurds! Tomēr Jaunās Vienotības vadītās Finanšu ministrijas ierēdņu ieskatā tas ir labākais iespējamais modelis. Ja ģimenei pieder kaut kas tāds, par ko citi ir gatavi maksāt, tad – vai nu maksā nodokli pēc pieprasījuma diktētās cenas, vai arī pārdod to un pārcelies uz citu vietu. Pēc būtības, mazinot iespēju dzīvot savā mājoklī - īpašumā, kas bieži ir senču mājas, vai ģimenes mājvieta jau gadu desmitiem. Tādā veidā savu pamatiedzīvotāju intereses upurējot maksātspējīgākas publikas interesēm.

Salīdzinot ar kaimiņiem, Latvijas ierēdņi saviem iedzīvotājiem liek maksāt daudz vairāk!  

Kā redzams no grafika, NĪN iekasēšanā esam pirmajā vietā Baltijā. Lietuvu pārspējam gandrīz divas reizes, savukārt Igauniju – gandrīz četras reizes.

Atšķirībā no kaimiņvalstīm, kur par mājokļiem un tiem piekrītošo zemi iekasē pavisam nedaudz, Latvijā tieši šī pozīcija ir absolūti lielākais NĪN avots. Ņemot vērā, ka NĪN tiek atvasināts kadastrālajām vērtībām kas ir ļoti, ļoti atšķirīgas un mājokļu zemei ir augstākā iespējamā likme, iedzīvotājiem, kuru mājokļi atrodas individuālās apbūves zonās ar augstu KV, nodoklis bieži vien ir  nesamaksājams jau pie esošajām “iesaldētajām” KV, kas ir veidotas ņemot vērā 2012.gada tirgus cenu līmeni. Skaidrs, ka agrāk vai vēlāk KV tiks “atsaldētas” (aktualizētas), bet pirms tam ir jāveic nopietna NĪN reforma, pretējā gadījumā Rīgā un Jūrmalā - pat pie vidējām KV - par individuālās apbūves zemes vienības standartplatību  (1500m2) NĪN var pārsniegt piecus tūkstošus eiro.


 


Autors: Pēteris Leiškalns

Sociālās drošības un nodokļu eksperts

Mg. Iur; Mg Oec

Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Tiks slēgtas Pumpuru un Jaundubultu skolas. Vietā tiks izveidota jauna skola Pumpuros.
    13. febr. 2024
  • Jūrmalnieku pārstāvis Eiropas parlamentā
    3. janv. 2024
  • Jūrmalas domē samazina komiteju skaitu
    28. sept. 2023
  • Jūrmalas domes izglītības komitejā lemj par hokeja programmas slēgšanu
    8. jūn. 2023
  • Jūrmalas dome noraida iedzīvotāju priekšlikumu par komiteju skaita samazināšanu
    25. maijs 2023
  • Nacionālās apvienības Jūrmalas nodaļa aicina veikt ielu pārdēvēšanu Jūrmalā
    24. apr. 2023
  • Nacionālas apvienības Jūrmalas domes deputāti aicina būtiski samazināt komiteju skaitu Jūrmalā
    4. apr. 2023
Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

Izveido savu mājaslapu vai e-veikalu ar Mozello!

Ātri, viegli, bez programmēšanas.

Ziņot par pārkāpumu Uzzināt vairāk